Utwardzanie klejów promieniowaniem UV w przemyśle.

Wśród wielu dostępnych obecnie technologii łączenia ze sobą przedmiotów w przemyśle, jedną z coraz bardziej popularnych staje się klejenie. Obecnie stosowane są już bardzo nowoczesne kleje, w których przypadku spoina wykonywana jest poprzez utwardzenie kleju promieniowaniem UV. Tego typu kleje znajdują wyjątkowo szerokie zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, i relatywnie niskim kosztem jednostkowym. Warto więc przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej. Może ona bowiem okazać się jednym z lepszych rozwiązań w wielu przypadkach produkcyjnych.

Przemysłowe systemy UV do utwardzania klejów.

Oczywiście utwardzanie klejów promieniowaniem UV, może być realizowane za pomocą ręcznych lamp UV i wykorzystywane także w domowych, warsztatowych warunkach. Niemniej jednak jest to technologia opracowana przede wszystkim z myślą o jej przemysłowym zastosowaniu. W wielu fabrykach, na liniach produkcyjnych, wdrożone są nowoczesne systemy UV do utwardzania, które realizują utwardzanie spoin klejowych maszynowo. Zalety klejów tego typu pozwalają na takie działanie. Przede wszystkim ze względu na fakt bardzo szybkiego czasu utwardzania. W większości przypadków już nawet w 10 sekund można osiągnąć pełne utwardzenie spoiny. Jest to więc technologia bardzo szybka. Co równie ważne, mamy tutaj do czynienia z długim czasem żywotności kleju. Od momentu aplikacji kleju do czasu, kiedy zachodzi już konieczność jego utwardzenia, może upłynąć nawet do 60 minut. Po przekroczeniu tego czasu, niestety klej trzeba będzie usunąć z klejonych przedmiotów i poddać je ponownemu przygotowaniu. Jest to jednak wystarczająco dużo czasu, aby przygotować większą ilość spoin. Następnie zaś poprzez duże systemy UV do utwardzania, czy też wręcz przemysłowe piece UV, przeprowadzić proces utwardzania wielu spoin jednocześnie.

Zalety stosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Jak już wspomnieliśmy, rozwiązanie tego typu niesie za sobą dla przedsiębiorców spore korzyści. Wspomnieliśmy już o szybkim czasie utwardzania i długim okresie żywotności. Są to w zasadzie najważniejsze zalety, które przesądzają o popularności tego typu rozwiązań w przemyśle. Mamy tutaj jednakże jeszcze do czynienia z kilkoma innymi rozwiązaniami, które przyczyniają się do popularności klejów utwardzanych UV. Przede wszystkim, odpowiednie urządzenia, systemy i lampy UV, same w sobie SA proste w obsłudze a ich zakup nie pociąga za sobą ogromnych kosztów. Wykonanie pojedynczej spoiny także jest wyjątkowo tanie i można je liczyć w groszach. Ostatecznie, sama wykonana spoina charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, dzięki czemu mamy możliwość uzyskania dobrej jakości i trwałości połączenia poszczególnych przedmiotów. Jednym słowem, zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV jest wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s