Ubezpieczenia dla rolników.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest wcale takim prostym zadaniem, jakby się to mogło pozornie wydawać. Trzeba tutaj przecież każdego dnia, wiele godzin poświęcić na pracę, a do tego jeszcze stale dbać o posiadany sprzęt, narzędzia oraz zabudowania gospodarcze. Przy tym wszystkim, należy jeszcze przestrzegać odpowiednich przepisów, wśród których bardzo ważnym jest przepis mówiący o obowiązkowych ubezpieczeniach rolniczych. Mamy tutaj więc całą gamę obowiązków, z których właściciel gospodarstwa rolnego ma obowiązek się wywiązać, a jednocześnie jeszcze znaleźć czas na uczciwą pracę, wobec czego musimy powiedzieć, iż nie jest to taki łatwy kawałek chleba.

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników.

Każdo rolnik ma obowiązek wykupienia trzech typów ubezpieczeń. Są to ubezpieczenie OC dla rolnika, ubezpieczenie budynków gospodarczych, oraz obowiązkowe ubezpieczenie upraw rolnych. Każde z tych ubezpieczeń jest obowiązkowe, aczkolwiek trzeba przyznać, iż w wielu przypadkach jest to dla rolnika bardzo korzystne. Można więc powiedzieć, iż ustawodawca nakładając na rolników obowiązek wykupienia tych trzech ubezpieczeń, działa na ich korzyść, bowiem w przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, rolnik będzie zabezpieczony przed negatywnym wpływem tych zdarzeń. Zresztą wystarczy spojrzeć wstecz do roku 1997, kiedy to wielka powódź przelewająca się przez nas kraj spustoszyła wiele gospodarstw rolnych, z czego znakomita większość nie była ubezpieczona. Gdyby wtedy rolnicy posiadali wykupione obowiązkowe ubezpieczenie dla rolników, z całą pewnością nie byłoby tak wielkich problemów, a państwo, a więc wszyscy podatnicy, nie musieliby się składać na koszty odbudowy zniszczeń poczynionych przez wielką powódź. Jednym słowem, ubezpieczenia te są obowiązkowe, aczkolwiek działają tylko i wyłącznie na korzyść rolników, mimo, iż pozornie wygląda to tak, iż wymaga się od nich ponoszenia kosztów.

Ubezpieczenie OC dla rolnika.

Bardzo ważnym i zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym jest tutaj ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego, które gwarantuje pokrycie kosztów w razie odpowiedzialności cywilnej. Tak samo jak w każdym innym przypadku, także i w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego, może dojść do sytuacji, w których ucierpią osoby trzecie, bezpośrednio w wyniku prowadzenia działalności rolnej. W tym szczególnym przypadku, kwestie związane z wypłacaniem zadośćuczynienia osobom poszkodowanym przejmuje na siebie ubezpieczalnia, zaś rolnik nie musi się tym zupełnie martwić. W przypadku, gdyby ubezpieczenie OC nie było wykupione, rolnik musiałby z własnej kieszeni pokryć koszty zadośćuczynienia, które niejednokrotnie mogą oscylować w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, co w wielu przypadkach byłoby w stanie doprowadzić gospodarstwo rolne do ruiny. Dlatego też, można powiedzieć, iż obowiązek ten działa tylko i wyłącznie na korzyść rolnika.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s