Osuszacz powietrza i jego znaczenie w pojazdach samochodowych.

Jednym z bardziej istotnych elementów w układach klimatyzacji oraz układach pneumatycznych w pojazdach samochodowych, jest bez wątpienia osuszacz powietrza. Jego podstawowym zadaniem jest obniżenie poziomu wilgotności powietrza podawanego do konkretnego układu do poziomu około 21%, kiedy to zawartość wilgoci nie będzie już stanowić tak wielkiego zagrożenia dla poszczególnych podzespołów w układzie. W przypadku zbyt wysokiego poziomu wilgoci, będziemy mieć do czynienia z poważnym stanem zagrożenia korozją dla poszczególnych podzespołów układu klimatyzacji czy też układu pneumatycznego. Zobaczmy więc, jak się przed tym zabezpieczyć, oraz jak ograniczyć koszty ewentualnych napraw w tego typu układach.

Zasada działania samochodowego osuszacza powietrza.

Aby zrozumieć jak bardzo istotnym elementem układów pneumatyki samochodowej oraz klimatyzacji jest osuszacz powietrza, należy przede wszystkim w podstawowym zakresie zrozumieć jego działanie. W przypadku układów klimatyzacji, zlokalizowany jest on pomiędzy skraplaczem a parownikiem, a jego zadaniem odebranie nadmiaru wilgoci. W najnowszych modelach będzie on zintegrowany ze skraplaczem. Podstawowe funkcje jakie pełni osuszacz powietrza prezentuje lista poniżej:

  • Jest to zbiornik na czynnik chłodniczy – przechowuje rezerwową ilość chłodziwa, aby zapewnić jego płynny dopływ do parownika
  • Odpowiada za odebranie nadmiaru wilgoci z czynnika chłodzącego – powietrze zawsze wypełnione jest wilgocią, która ma negatywny wpływ na pracę systemu klimatyzacji powodując korozję poszczególnych jej elementów. Poza tym cząstki wody mogą wydzielać się w postaci kryształków lodu, które z kolei mogą osadzać się wokół iglicy zaworu prowadząc do zaburzeń pracy całego układu.
  • Gwarantuje filtrację cząstek stałych – jest swego rodzaju filtrem, który jest w stanie zatrzymać wszelkiego rodzaju cząstki stałe przedostające się do układu, a które mogłyby wywierać negatywny wpływ na jego pracę.
  • Pozwala kontrolować ilość czynnika chłodzącego w układzie – co prawda dotyczy to tylko modeli wyposażonych w wziernik do kontroli, niemniej jednak jest bardzo pożyteczną funkcją.

Uszkodzenia osuszacza powietrza.

W przypadku jakichkolwiek problemów z prawidłową pracę osuszacza, koniecznością będzie albo jego natychmiastowa naprawa, albo też wymiana na nowy. Generalnie jednak, o wiele lepszym niż wymiana osuszacza rozwiązaniem, będzie jego regeneracja. Wartym podkreślenia będzie tutaj fakt, iż regeneracja osuszaczy samochodowych jest jak najbardziej możliwa i przede wszystkim o wiele tańsza niż wymiana na nowy. Dlatego też, w przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów w pracy układu klimatyzacji samochodowej, należy na bieżąco wybrać się na warsztat, aby jak najszybciej przeprowadzić kompleksowy przegląd układu klimatyzacji, oraz sprawdzić stan techniczny osuszacza. Warto jednak w tym celu wybrać się na warsztat w pełni profesjonalny, bowiem w niektórych przypadkach, nawet sam mechanik, zupełnie nieświadomie, może doprowadzić do nadmiernego przedostania się wilgoci do wnętrza układu, co jest wynikiem braku wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s