Geosyntetyki dla przemysłu

Geosyntetyki to nowoczesne materiały wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie drogowym, kolejowym czy też hydrotechnicznym. Ich zadaniem jest wzmacnianie terenu oraz rozwiązywanie innych problemów natury geotechnicznej. Do największych zalet ich zastosowania w tego typu przypadkach należy tutaj bez wątpienia zaliczyć wysoki poziom ich trwałości oraz odporności na działanie różnorodnych czynników. Poniżej przyjrzymy się nieco bliżej kwestii ich zastosowania, oraz zalet jakie niesie za sobą ich stosowanie. Sprawdzimy także w jakich przypadkach wykorzystywane są zdecydowanie najczęściej.

Rodzaje geosysntetyków.

Aby skutecznie określić zastosowanie poszczególnych geosyntetyków, warto tutaj zrobić sobie w pierwszej kolejności kompletne rozróżnienie poszczególnych ich typów i rodzajów. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż każdy typ będzie charakteryzować się inną konstrukcją, a co za tym idzie, także i innym przeznaczeniem. Generalnie jednak wszystkie będą służyć w podobnych celach, czyli w rozwiązywaniu problemów geotechczniczych, poprzez wbudowanie ich w podłoże gruntowe. Do najczęściej wykorzystywanych geosyntetyków należy tutaj więc zaliczyć:

  • Geosiatki – czyli rodzaj geosyntetyków o prostopadłym układzie pasm tworzących oczka, zapewniające współpracę siatki z kruszywem budowlanym.
  • Geomembrany – syntetyczne bariery stanowiące zapory hydroizolacyjne i gazoszczelne
  • Geokraty – przestrzenne geosyntetyki składające się z szeregu komórek, który przypomina swoim wyglądem w pewnym sensie duży plaster miodu
  • Geokompozyty drenażowe – zapewniające skuteczne zbieranie i transport nadmiaru wody gruntowej.
  • Geotkaniny i geowłókniny – specjalne materiały wykonywane z włókien i tasiemek polipropylenowych lub poliestrowych o wysokiej wytrzymałości, stosowane przede wszystkim do wzmacniania pochyłego terenu.
  • Maty antyerozyjne – zarówno syntetyczne jak i biodegradowalne maty zapewniające zatrzymywanie procesu erozji.

Widzimy więc iż mamy tutaj do czynienia z dość sporą różnorodnością rozwiązań, a co za tym idzie, warto przyjrzeć się podstawowym zastosowaniom poszczególnych rozwiązań.

Zastosowanie geosyntetyków.

Do najczęściej stosowanych geosyntetyków w budownictwie drogowym, należy zaliczyć bez wątpienia geosiatkę, czyli innymi słowy miragrid. Jest to płaski geosyntetyk zapewniający współpracę z gruboziarnistym kruszywem na zasadzie zazębiania. Geosiatka jest tutaj stosowana jako materiał rozprężający do gruntu oraz zbrojenie do warstw podbudowy na przykład w budownictwie drogowym. Bardzo często są one także wykorzystywane jako zbrojenie gruntu nasypów wzdłuż budowanych dróg, które zapewnia utrzymanie ich w stabilnej pozycji, a co za tym idzie, brak ich osuwania się na teren drogi. Do największych zalet zastosowania geosiatek miragrid należy zaliczyć przede wszystkim wysoki poziom ich wytrzymałości, który gwarantuje ich zastosowanie jako zbrojenia do gruntów niespoistych. Dzięki zastosowaniu siatek miragrid możliwe jest ustabilizowanie gruntów w budownictwie drogowym i kolejowym, czy też skarp odpadów oraz nasypów wzdłuż dróg czy też linii kolejowych. Generalnie rzecz więc ujmując, jest to materiał typowo zbrojeniowy, stabilizacyjny do gruntu, i w takim też zakresie jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywany.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s