Prawidłowa pielęgnacja trawnika ogrodowego.

Trawnik w naszym ogrodzie, to jedno z ważniejszych miejsc, którym należy poświęcić szczególną uwagę. Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż będzie on zajmować dużą jego część, ale także z tego względu, iż to trawnik będzie stanowić podstawę naszej rekreacji ogrodowej. To na trawniku ustawiać będziemy wszelkiego rodzaju altanki, ławki, stoły i krzesła, a ostatecznie także grilla ogrodowego, aby wspólnie z rodziną i przyjaciółmi spędzać czas w przyjemnej atmosferze. Warto więc zadbać o swój ogrodowy trawnik, a żeby to uczynić należy w pierwszej kolejności posiadać wiedzę w zakresie prac pielęgnacyjnych związanych z trawnikami ogrodowymi.

 

Nawadnianie trawnika ogrodowego.

Wśród wielu czynności związanych z pielęgnacją trawnika ogrodowego, jedną z bardziej istotnych, o których tak często zapominamy jest jego nawadnianie. Jest to czynność tak samo istotna jak nawadnianie ogrodu i wszystkich roślin. W końcu trawa to także rośliny, które potrzebują odpowiedniej ilości wody do życia. Nawadnianie będzie szczególnie istotne w przypadku letnich upałów i okresów braku opadów atmosferycznych. W przypadku częstych opadów, nawadnianie można sobie poniekąd odpuścić, gdyż akurat trawa, jest pod tym względem stosunkowo mało wymagająca. Niemniej jednak warto przyglądać się trawnikowi, aby ewentualnie w miarę szybko wychwycić brak nawodnienia gleby. Można w tym celu zaopatrzyć się w specjalny czujnik wilgotności, który będzie nam wskazywać czy trawnik wymaga nawadniania czy też nie. Wraz z nawadnianiem można jednocześnie zadbać o zasilenie gleby pod trawnikiem poprzez dodanie do wody odpowiednich nawozów mineralnych do trawników. Wpłynie to korzystnie na zawartość składników mineralnych w glebie, a dzięki temu nasz trawnik będzie stale odzyskiwać blask i estetyczny, zielony kolor.

Prace pielęgnacyjne trawnika.

Oczywiście samo nawadnianie nie wystarczy, aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Tutaj powinniśmy już wczesną wiosną rozpocząć prace, które pozwolą odzyskać trawie siły po ciężkiej zimie. Pierwszą czynnością będzie odpowiednie napowietrzenie gleby poprzez wałkowanie jej specjalnym walcem z kolcami o długości około 5-10 cm. Zapewni to dostęp powietrza do gleby i korzeni, uraz ułatwi wchłanianie wody przez korzenie. Warto także wyrównać trawnik po zimie walcując cała jego powierzchnie. Jeszcze wcześniej trzeba także przeczesać trawnik, aby usunąć z nieco spilśniałe resztki martwych ździebeł trawy. Dobra pielęgnacja trawnika będzie przewidywać także sprawdzenie odczynu pH gleby trawnika, który w tym przypadku powinien wahać się w granicach 6,5-6,8. W przypadku niższych wartości należy zastosować nawozy zawierające wapń i żelazo, jeśli natomiast gleba będzie wyraźnie zakwaszona o odczynie poniżej 6, koniecznym będzie zastosowanie węglanu wapnia, lub też wapna palonego

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc biorąc, można powiedzieć, iż pielęgnacja trawnika to zadanie stosunkowo ciągłe, bowiem przez cały rok będziemy musieli dbać o utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia, czy też odczynu pH gleby pod trawnikiem. Do tego dochodzą prace wiosenne, oraz jesienne. Niemniej jednak wywiązywanie się z tych zadań zagwarantuje nam przepiękny trawnik ogrodowy, który przyczyni się do uatrakcyjnienia naszego przydomowego ogrodu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s