Szczotki i pędzle malarskie.

Odnawianie swojego domu czy też mieszkania z reguły wiąże się z koniecznością odświeżenia ścian poprzez ich malowanie na nowe kolory. W tym celu niezbędne nam będą podstawowe narzędzia malarskie, bowiem zakładamy i realizacja prac malarskich nie jest na tyle wymagająca, abyśmy sobie z nią nie poradzili we własnym zakresie. Warto jednakże przyjrzeć się kwestii doboru poszczególnych narzędzi malarskich, aby dzięki temu zagwarantować sobie możliwość prawidłowego przeprowadzenia wszystkich prac, i wykorzystania wszystkich zalet drzemiących w nowoczesnych farbach ściennych.

Pędzle, szczotki oraz wałki.

Wśród narzędzi malarskich wykorzystywanych w podstawowym zakresie możemy przede wszystkim wyróżnić trzy grupy, a będą to pędzle, szczotki oraz wałki. Każde z tych narzędzi będzie wykorzystywane w innych okolicznościach, toteż warto wiedzieć, bowiem nieprawidłowy dobór narzędzia, skutkuje słabymi efektami pracy.

  • Wałki malarskie – wykorzystywane będą przede wszystkim do malowania powierzchni o małej chropowatości. Najlepiej sprawdzają się w przypadku malowania gładzi gipsowej czy też płyt G-K, które stanowią płaskie i dobre podłoże do malowania.
  • Szczotki – będą wykorzystywane w przypadku malowania powierzchni mniej płaskich bardziej porowatych. Zastosowanie szczotki pozwala na dokładniejsze porycie warstwami farby wszystkich szczelin powierzchniowych, powstałych na przykład w skutek kruszenia się tynków cementowo piaskowych.
  • Pędzle – wykorzystywane głównie w celach realizacji prac wykończeniowych. Malowanie wnęk okiennych i drzwiowych, wykańczanie malarskie w narożnikach itp. Stosowane do dokładnego i precyzyjnego malowania na małych powierzchniach.

Generalnie rzecz więc ujmując, wymieramy narzędzie malarskie w zależności od zakresu przeprowadzanych prac i stanu powierzchni przeznaczonych do malowania. Każda szczotka, wałek, czy też pędzel będą też charakteryzować się różnymi rozmiarami, co będzie je predestynować do różnych zakresów prac. Naszym zaś zadaniem jest umiejętny dobór poszczególnych narzędzi do zakresu przeprowadzanych prac, oraz do uwarunkowań powierzchni przeznaczonej do malowania.

Jakość narzędzi malarskich.

Poza kwestią doboru narzędzi w zależności od powierzchni i zakresu prac malarskich, warto także zwrócić uwagę na ich jakość. Jest to bardzo istotne, bowiem dobra jakość pozwoli nam na bardziej komfortowe warunki pracy oraz przyczyni się do lepszych jej efektów. Każdy producent szczotek będzie tutaj posiadać swoje standardy, wobec czego trudno jest znaleźć jakieś określenia jakościowe. Trzeba będzie więc sugerować się raczej opiniami znalezionymi w sieci czy tez zasłyszanymi od znajomych. Musimy tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie tego, aby z pędzli oraz szczotek nie wychodziły włosy, które następnie będą po prostu przyklejać się do ścian, co z reguły wyglądać będzie mało estetycznie. W przypadku wałków zaś, istotne jest aby nie zostawiały po sobie na bokach żadnych śladów na powierzchni malowanej, co z reguły ma miejsce w przypadku wałków niższej jakości. Jednym słowem jakość narzędzi malarskich będzie mieć największy wpływ na komfort naszej pracy oraz na jej jakość, wobec czego warto jednak postarać się bardziej, poświęcić więcej czasu na wybór odpowiednich narzędzi od dobrego producenta, aby ostateczne efekty naszej pracy były jak najbardziej zadowalające.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s