Skuteczne prace odwodnieniowe w budownictwie.

em_motopompaPrzemysł budowlany wbrew wszelkim pozorom bardzo intensywnie wykorzystuje wszelkiego rodzaju nowe technologie w zakresie odwadniania, bowiem w trakcie realizacji wielu prac, w szczególności prac typowo ziemnych, bardzo często dochodzi do zalania wykopów z równych przyczyn, co stanowi poważną przeszkodę w finalizacji konkretnego zakresu robót. Dlatego też, prowadząc przedsiębiorstwo budowlane, które może mieć styczność z pracami odwodnieniowymi, warto dowiedzieć się przynajmniej podstaw w zakresie przeprowadzania odwodnień w budownictwie. Dowiedzieć się, jakiego rodzaju sprzętu najlepiej używać w konkretnych przypadkach, oraz jak pozyskiwać odpowiednie wyposażenie, niezbędne do przeprowadzenia tego typu prac. Zobaczmy zatem, jak wygląda to w praktyce, oraz w jaki sposób można będzie zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia do odwodnień.

Własne pompy czy wynajem?

W pierwszej kolejności, rozstrzygnijmy jednak kwestię tego, czy rzeczywiście warto inwestować we własne pompy, czy też lepiej będzie korzystać z usług firm zajmujących się wynajmowaniem pomp i armatury pompowej, co w wielu przypadkach może się okazać rozwiązaniem o wiele bardziej korzystnym z finansowego punktu widzenia. Generalnie rzecz jednak ujmując, trzeba powiedzieć, iż każde rozwiązanie jest dobre w zależności od okoliczności. Otóż w przypadku kiedy z góry potrafimy określić, iż proces odwadniania będzie przeprowadzany przez nas tylko raz i w najbliższej przyszłości nie przewidujemy konieczności przeprowadzania tego typu robót, idealnym rozwiązaniem będzie dla nas wypożyczalnia pomp i armatury pompowej, gdzie znajdziemy wszystko czego potrzebujemy, a co najważniejsze, nie trzeba będzie ponosić kolosalnych kosztów zakupu urządzenia, ani też przejmować się jego serwisowaniem i utrzymaniem w dobrym stanie technicznym. Po prostu wypożyczamy, przeprowadzamy odwadnianie i oddajemy. Natomiast w przypadku, kiedy z góry można założyć, iż profil działalności będzie zapewniał nam stałe zapotrzebowanie na proces odwadniania, o wiele lepiej będzie dokonać zakupu odpowiednich urządzeń na własność, gdyż po kilku wypożyczeniach może się okazać, iż kupiliśmy już dwa zestawy pompowe do odwadniania, a na stanie nie mamy żadnego własnego. Tak więc, w tej kwestii wszystko zależy od naszego profilu działalności, oraz od przewidywanego zakresu realizowanych prac.

Jakich pomp używać?

To zupełnie odrębna kwestia, którą należy tutaj bez wątpienia poruszyć. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby zagwarantować sobie jak najlepsze parametry pracy w konkretnych przypadkach. Tak więc, w zdecydowanej większości przypadków, kiedy dochodzi do nagłego zalania wykopów budowlanych, wystarczające będą odpowiednie pompy zatapialne, czy też nawet w trudniejszych przypadkach, pompy przewoźne do ścieków. Natomiast w sytuacji, kiedy mamy zamiar prowadzić prace ziemne w terenie podmokłym, na przykład przy budowie rurociągu przez rozległe tereny bagienne i podmokłe, koniecznością będzie przeprowadzanie osuszania terenu. W takich okolicznościach najlepszym rozwiązaniem będą odpowiednie zestawy igłofiltrowe, które pozwalają na skuteczne i wyjątkowo sprawne osuszenie terenu na czas przeprowadzenia robót ziemnych. Jednym słowem dużo tutaj jest także uzależnione od rodzaju realizowanych robót i warunków panujących na placu budowy, toteż tym aspektem należy się tutaj kierować wybierając odpowiednie urządzenie do przeprowadzania prac odwodnieniowych.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s