Odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów.

iglofiltr1Jedną ze zdecydowanie najbardziej wydajnych technik odwadniania, stosowanych w wielu przypadkach czysto budowlanych, jest odwadnianie igłofiltrami. Technologia ta perfekcyjnie wręcz sprawdza się w przypadkach prowadzenia prac w terenie podmokłym, gdzie najpierw należy przeprowadzić obniżenie poziomu wody gruntowej, a dopiero potem właściwe prace. Idealnie nadaje się więc w przypadkach montażu linii wodociągowych i kanalizacyjnych, jak również w przypadkach budowy dróg i autostrad. Wobec tego też, warto przyjrzeć się tej technologii nieco bardziej wnikliwie, aby wiedzieć, w jakich okolicznościach będziemy mogli zdecydować się na jej zastosowanie, w kiedy powinniśmy poszukać alternatywnych rozwiązań.

Proces odwadniania igłofiltrami.

Warto tutaj na początku omówić sobie krótko sam proces odwadniania przy pomocy igłofiltrów. Otóż igłofiltr jest specjalnie przygotowaną rurą, najczęściej wykonaną z tworzywa PCV, na końcu której zamocowana jest końcówka robocza, zasysająca wodę z gleby. Aby jednak było to możliwe należy najpierw, rzeczony igłofiltr wprowadzić do gleby na odpowiednią głębokość (z reguły będzie to głębokość o co najmniej pół metra większa, niż zakładana głębokość prowadzenia wykopów), za pomocą procesu wpłukiwania. Polega to na tym, iż w pierwszej kolejności do gleby wprowadzana jest rura o większej średnicy, przez którą prowadzony jest strumień wody pod dużym ciśnieniem. Pozwala to na wypłukanie gruntu, który ustępując zostawia miejsce na rurę. Kiedy rura znajduje się na odpowiedniej głębokości, należy wprowadzić do niej właściwy igłofiltr a następnie zdjąć rurę, zostawiając igłofiltr w glebie. Kolejne igłofiltry należy montować w odstępie około jednego metra od siebie. Kiedy w taki sposób przygotujemy cały szpaler igłofiltrów, po obu stronach miejsca, w którym mają być prowadzone wykopy, wystarczy podłączyć je do kolektora ssącego, który z kolei sprzężony jest z agregatem pompowym. W ten sposób woda pojawiająca się w końcówkach ssących igłofiltra, jest odpompowywana przez agregat pompowy na bezpieczną odległość, zaś pomiędzy szpalerem igłofiltrów, będziemy mieli suchy grunt, w którym możliwe będzie bezproblemowe przeprowadzenie prac ziemnych.

Kiedy stosować technologię igłofiltrową?

Istnieje szereg przypadków, w których technologia odwadniania igłofiltrami będzie jednym z najlepszych rozwiązań, aczkolwiek trzeba też pamiętać, iż w niektórych sytuacjach, lepsze będą inne metody odwadniania. Generalnie można przyjąć założenie, iż igłofiltry będą perfekcyjnie sprawdzać się w przypadku kiedy mamy do usunięcia wodę gruntową, utrudniającą rozpoczęcie jakichkolwiek prac ziemnych, zaś w przypadku, kiedy woda zaleje, gotowe już wykopy, lepiej będzie zastosować pompy zatapialne do odwadniania. Jednym słowem igłofiltry stosujemy wszędzie tam, gdzie grunt jest podmokły, i bez usunięcia zalegającej w nim wody nie ma szans na rozpoczęcie jakichkolwiek prac, zaś pozostałe rozwiązania będą stosowne w przypadkach, kiedy można po prostu w wodzie zalewającej wykopy budowlane zanurzyć pompę i odprowadzić ją na zewnątrz.

Advertisements

One thought on “Odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s