O ubezpieczeniach rolniczych

powódź_1997Ubezpieczenia rolnicze to bardzo rozległy temat, w którym można znaleźć wiele ciekawych informacji, a co najważniejsze, doszukać się także zapisów prawnych, ustawowych, które w niektórych okolicznościach będą na rolnika nakładać obowiązek podpisania umowy ubezpieczeniowej. Wobec tego też, warto tutaj dość dobrze zapoznać się z wszystkimi okolicznościami, aby czasem nie narazić się na jakiekolwiek trudności i kłopoty związane z niedopełnieniem obowiązków, co może się skończyć nawet konsekwencjami finansowymi, co też przewiduje skrupulatnie ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Zajrzymy zatem nieco dokładniej do zagadnienia, aby określić podstawowe założenia ustawy, oraz sytuacje w których ubezpieczenia rolnicze będą obowiązkowe a w których dobrowolne.

Obowiązkowe ubezpieczenie gospodarstwa rolnego.

W przypadku kiedy rolnik prowadzi gospodarstwo o łącznej powierzchni upraw przekraczającej jeden hektar, będziemy mieli do czynienia z obowiązkiem ubezpieczenia gospodarstwa od nieszczęśliwych wypadków, jak również ubezpieczenia OC, które będzie stanowiło zabezpieczenie w razie wypadków powodowanych prze rolnika lub tez jego pracowników, w czasie wykonywania pracy związanej z prowadzeniem gospodarstwa. W przypadku kiedy powierzchnia gospodarstwa będzie nieco mniejsza, będzie to już w pełni dobrowolne OC rolników oraz ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadów. Obowiązek ubezpieczenia powstaje w momencie objęcia gospodarstwa, zaś umowa podpisywana jest na pełny rok kalendarzowy. Składka nie należy do najbardziej wygórowanych, bowiem można znaleźć ubezpieczalnie, w których będzie ona wynosiła, nieco ponad sto złotych w skali roku. Dzięki tak niskim stawkom ubezpieczeń rolniczych, będziemy mieli do czynienia z sytuacją w której mało który rolnik nie będzie będzie w stanie pozyskać odpowiednich środków na opłacenie ubezpieczenia.

Gdzie szukać bardziej szczegółowych informacji w tym zakresie?

Znalezienie bardziej szczegółowych i precyzyjnych informacji w tym zakresie będzie stosunkowo łatwo bowiem można je znaleźć n przykład na stronie Rzecznika Ubezpieczonych, pod adresem http://rzu.gov.pl/vademecum-ubezpieczonego/abc-ubezpieczen/Ubezpieczenie_OC_rolnika__21029, gdzie bardzo precyzyjnie wyszczególnione są wszystkie aspekty związane z ubezpieczeniami rolniczymi, oraz z sytuacjami, kiedy ubezpieczenie będzie obowiązkowe, a kiedy w stu procentach dobrowolne. Warto także zajrzeć na stronę mojapolisa.net.pl na której znajdziemy także dość sporo informacji w tym zakresie, ale jednocześnie będziemy mogli skorzystać z porównywarki ubezpieczeń rolniczych, oraz odpowiednich kalkulatorów, które zapewnią nam o wiele większy przegląd oferty poszczególnych ubezpieczalni, co także jest tutaj bardzo ważne, aby mieć dzięki temu możliwość starannego wyboru ubezpieczenia, oraz ubezpieczalni z którą podpiszemy stosowną umowę. Jest to o tyle istotne, iż dzięki dobrze dobranej ubezpieczalni będziemy mogli liczyć na nieco więcej niż w przypadku kiedy wybór będzie dokonany na prędko bez odpowiedniego przeanalizowania sytuacji rynkowej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s